Messze több extravagáns épületnél. 2004-ben adták át, a központ kb 200 millióba került(50 milliárd magyar forintba), ami a 33 ezer m2(!) alapterületet (a régi 19 ezer m2 volt) alapul véve nem is olyan elborzasztó (vagy de, 1,5 millió Ft/m2).
A Holland Rem Koolhaas által tervezett könyvtár 2004-ben nyitotta meg kapuit.
Az alapterület nyolcada a mélygarázsra jut, ahol csaknem 150 autó fér el. A holland építésziroda, főleg Rem Koolhaas által tervezett trapezoid! formájú épület vázát 6,5 ezer tonna acél biztosítja (ennyiből tíz Szabadság-szobor acéligénye kielégíthető lett volna). Az is érdekes, hogy a régi könyvtár 75 százalékban újra lett hasznosítva az építkezésben.
1,200 négyzetméteres lobbi, 15,000 négyzetméteres gyermek könyvtár, 400 számítógép szolgálja az olvasók igényeit...egyébként a Gates házaspár 20 millióval, a teljes költség 10%-ával szállt be a várost átformáló vállalkozásba.
Tedd ki teljes képernyőre és nézz körül...
A 11 emeletes épület leginnovatívabbnak tartott része az un. Book Spiral (Könyv Spirál), melynek lényege, hogy a teljes állomány körbejárható megszakítás nélkül. A képekkel egyértelműbb lesz, mindenképp nézd meg őket :) Amúgy a 6,233 könyvespolc körülbelül 800ezer könyvet kínál olvasásra és megközelítőleg 1.5millios példányszámig bővíthető az állomány anélkül hogy akár csak egy új polcot is betennének.
Még régebben, de megépítették a világ leghosszabb könyv-dominóját. Pontosan 2131 könyvet állítottak láncba, majd döntöttek fel :)
Ja, ha még nem mondtam volna; automatizált könyv visszavevő rendszerük is van. Belül, és az épület külső részén is található könyvbedobó, mivel a könyvekben chipek vannak (RFID), amik "bejelentkeznek" ha visszaviszik a könyvtárba, és a robotizált rendszer elszállítja egy válogatóba... sőt, kocsikra is pakolja a visszarendezéshez. Itt van róla egy video. Meg egy hosszú itt.
Nem a könyvtár válik feleslegessé, legfeljebb az elavult könyvtár. Nagy klikk jön.