A múzeum is megérne egy-két szemineriumi órát gyüjteményestől szinháztermestől, de most a könyvtár részre koncentrálunk.
A 37. utca és a Madison Avenue sarkán álló Morgan Library and Museum-ot 2006-ben nyitották meg újra. Pierpont Morgan bankár fia 1924-ben tette a nagyközönség számára elérhetővé a világ egyik legkiválóbb könyv-, kézirat-, és metszetgyűjteményét. A gyűjtemény alapját Pierpont Morgan apja vetette meg voltaképpen egyetlen, de értékes levéllel, melyet George Washingtontól kapott. Amikor Pierpont Morgan 1913-ban meghalt, az ő könyvtára volt egész Amerika legnagyobb és legértékesebb magángyűjteménye. Itt található például a Gutenberg biblia pergamenre nyomtatott 11 fennmaradt példányának egyike1455-ből.
1902-ben kérte fel Pierpont Morgan (1837–1913) Charles Follen McKim (1847–1909) építést hogy tervezzen folyamatosan bővülő magángyüjteményének új otthont. A csodálatos épületet egy olasz palota mintájára készült, két nőstény oroszlán őrzi a bejáratot, és a belső tér is pazar. Érdekesség továbbá, hogy a rezidenciába vezették be először 1882-ben a villanyvilágítást, Thomas Edison találmányát. Morgan példáját aztán más gazdag családok is követték, és hamarosan az elektromos fény tért hódított az egész városban.
Morgan Library péntekenként 19-től 21 óráig például ingyenes, nemrégiben bedigitalizálta több mint 500 klasszikus zenemű eredeti kottáját és elérhetővé is tette ezeket a weboldalán. A megtekinthető művek között olyan nagy zeneszerzők kézzel írt kottái is megtalálhatóak mint például Beethoven, Chopin, Bach vagy éppen Liszt Ferenc. A könyvtár bedigitalizált anyagai között számos más érdekességet is találhatunk, például Lewis Carroll, az Alice Csodaországban írójának műveit, vagy éppen a valódi Alice levelét amit apjának írt. De emellett vannak még középkori kódex és kézirat lapok, és több száz Rembrandt nyomat is megnézhető a múzeum oldalán.
Itt nemcsak a könyvtárterem nézhető meg...tudod, tedd ki teljes képernyőre, úgy az igazi, és nézz át a többi helyiségbe a nyilak segítségével...
itt igen