A Szabad Berlini Egyetem Filológiai Könyvtára van akit pölö halra emlékeztet, de a főépítész, Norman Foster szerint az emberi agyra hasonlít, ezért „Berlin Brain”-nek, Berlin Eszének is becézik.
Ezen ne agyalj, a filológia az irodalommal, írott emlékekkel való tudományos foglalkozás megnevezése...tudományosososan...de ezt úúúgyis tudtad...
Sőn. :) 1997-ben kezdték el építeni és 2005-ben fejezték be, 59.3 millió euróba került, több mint 750.000 könyv, kézirat és folyóirat található itt, nem beszélve az e-book részlegről. Amúgy innen nagyon kevés könyvet lehet kölcsönözni. Cserébe van 650 wifi eléréssel rendelkező olvasóállomás, 100 internetes kereső terminál, 14 munkaállomás különböző feladatokhoz, míg maga az adminisztráció és igazgatás nem is itt, hanem a szomszédos épületban van.
A könyvespolcok minden emelet közepén állnak, körülöttük a termek szélére rendezve helyezkednek el az olvasóasztalok. A szintek körkörös elrendezése a napfényes dolgozóterek hatását kelti. A könyvtár kacskaringós formája miatt hamar nyerte el a találó 'a berlini agy' becenevet.
Az épület négy emeletét természetes szellőzésű, buborékszerű szerkezet fogja körül, melyet alumínium és üveg panelek alkotnak, ezeket pedig sugaras szerkezetű acélszegélyek erősítik. Az átlátszó üveg belső membránfelszíne megszűri a napfényt, így sejtelmes hangulatot kelt, míg az elszórt, átlátszó nyílásokon keresztül nagyszabású kilátás nyílik az égboltra.
Az épületet úgy tervezték, hogy 35 százalékkal kevesebb energiát használjon, mint egy hasonló nagyságú épület. A korszerű energiahasznosítás az épület újító jellegű, dupla rétegű falában rejlik, mely még szórt nappali fényhatásokat is létrehoz, a levegőt duplafalú szellőző rétegbe, számos nyíláson keresztül tereli be, lehetővé téve
ezzel a természetes szellőzést. A belső beton szerkezetbe ágyazott vízvezetékek hőtárolóként funkcionálnak, és lehűtik az áramoltatott levegőt, ezáltal szabályozzák a belső hőmérsékletet, és energia-megtakarítást eredményeznek.
Nagy galéria