Egy felmérés eredménye szerint Prágában a tornyok száma 500 körül mozog. Ha azonban ehhez hozzáadják az egykori polgári házak jellegzetes kisebb tornyait, akkor a szám ezerre emelkedik.
A britek szerint az EU-n belül Csehország a sörrel azonosítható. Azonban nincsenek egyedül, osztoznak az olaszokkal, svájciakkal és a latin-amerikaikkal akiknek szintén a sörök jutnak elsőként az eszükbe Csehországról hallván...de állítólaga a cseh lányok is szépek, a Skoda meg jó...állítólag... :)
...azt tudom h tudod, hogy ott van ugye Cseh Tamás, meg Cseh Laci, meg Cseh Gevara, és bár a CseHngetett Mylordot nem ők adták a világnak, mielőtt feltennéd a kérdést, hogy a sörökön kívűl mit adtak nekünk a rómaiak csehek, kicsit segítek...
o yeah!!...persze a teljesség igénye nélkül, mert hát Švejk vagy az a fránya Becherovka, Navratilova, Lendl, Miloš Forman, sőt Nedvěd még szóba se került nemhogy képre...ugye...
A Klementinum története a 11. században kezdődött egy Szent Kelemen pápának ajánlott kápolnával, innen is ered a későbbi elnevezés, mely ma már egy komplex épületrendszert foglal magába.
A Klementinum területén található Prágában a Prágai Nemzeti Könyvtár, az Állami Műszaki Könyvtár, a Szent Saviour- és a Szent Kliment-templom, valamint az olasz tulajdonban lévő Olasz Kápolna, és a Tükör Palota.
A szép Tükör-kápolna (Zrcadlová kaple) és a Csillagászati torony (Astronomická věž), ahonnan kitűnő kilátás nyílik, a XVIII.században épültek.
A pazar barokk könyvtár (Barokní sál) csodás trompe-l'oeil mennyezetével 1727-ben épült.
1773-ban, amikor a pápa feloszlatta a rendet, a jezsuiták elhagyták Prágát, a Klementinumot pedig végül Nemzeti Könyvtárnak rendezték be.
A könyvtár közepén földrajzi és csillagászati földgömbök, csillagászati órák egyedülálló gyűjteménye tekinthető meg. Gyönyörű freskói Jan Hiebl alkotásai.
A gyűjteményében megtalálhatóak a cseh irodalom és történelem legszebb művei és Mozart több személyes tárgya is.
kilátás ...
rálátás ...